Nowadays, many young people are living a "exquisite and poor" life. They don't have much income in one month, but they are all famous brands. For the life they yearn for and the things they like, they are clearly poor, but they live well. They look happy. If they say where their money is spent, eating and drinking account for a large part. Since they are living a delicate and poor life, they will not be able to eat meals, let’s take hot pot, at least It also has to be a Haidilao
Haidilao has always been the leader in the hot pot industry. The service is quite good and the price is quite high. The same dish is much more expensive than its counterparts, and the bottom of the pot is even more expensive. Needless to say, it can be twice as much as other hot pot restaurants. Haidilao's dishes are so expensive, how much does it cost to eat a bite? Netizens calculated an account: No wonder the industry's first, it really is not cheap!
The bottom of the pot is the most expensive item in the hot pot, while the bottom of Haidilao is the most expensive in the industry. A single pot is 72 yuan. If you want two flavors of pot bottom, The price is 78 yuan, if it is four kinds of pot bottoms, it is 112 yuan, the same volume of soup, the price of one more flavor will be much higher, the number of people determines the price of the pot bottom, if two people go to Haidilao, it is simply expensive Death, if there are many people, two pot bottoms are enough! One clear soup and one spicy!
Next, let’s talk about some of the dishes we often eat. Calculating from each kind of food, how much does it cost to eat a bite of Haidilao! This requires a good understanding of the price and quantity of each ingredient
肥牛卷
A little bit of beef rolls for hot pot, Haidilao’s hot beef is "Lao Pai Beef Beef and Fine Beef Beef". The difference between them is: Lao Pai beef has more fat, and a small half is white meat. The high-quality beef is very lean, with only a few strands of white meat dotted on the red meat, and the price is paid for! The price of Lao Pai beef is 66 yuan, and the price of fine beef is 70 yuan. In terms of quantity, the price of Lao Pai beef is 2.2 yuan/piece, while the price of fine beef is 3.89 yuan/piece, which is not only the price difference.
羊肉卷
There are several kinds of lamb rolls in Haidilao. The best selling is New Zealand lamb and prairie lamb, although the price is the same. Both are 62 yuan, but the quantity is different. New Zealand lamb averages 2.58 yuan/piece, and prairie lamb is 2.38 yuan/piece, which is only two cents!
猪脑
Haidilao’s pig’s brain is also the most commonly ordered cuisine. There is no way to calculate the price by piece. I can only calculate it roughly. 18 yuan per serving. Eat 9 bites, each bite is 1.9 yuan on average.
鸭肠
Eat hot pot, duck intestines are a must-order food, and Haidilao’s duck intestines are also more expensive at 50 yuan. There are only 28 duck intestines in each plate, and the average duck intestine is about 1.8 yuan.
黄喉
The yellow throat is cooked in the hot pot. It tastes crunchy and the taste is almost Yes, but the price is very expensive. Haidilao’s yellow throat price is around 62 yuan, and a plate only has 24 pieces. The average yellow throat is 2.58 yuan per piece, which is the most expensive type of meat. Beef and mutton rolls are all expensive
毛妻
Mao belly is simply the soul of hot pot. It can be eaten in 15 seconds if it takes too long. It's not crispy! The price of hairy belly in Haidilao is 70 yuan, and there are only more than 20 pieces of hairy belly, and the average one costs 3 yuan, so expensive!
鸭血
Haidilao’s duck blood is 40 yuan, cooked in a spicy pot, the taste is not too good, just use this taste, the money is willing to pay There are only 18 slices in a plate, and each slice is 2.22 yuan on average.
娃娃菜
After eating the meat, we will eat nextI’m getting tired of ordering vegetables. I have to say that Haidilao’s baby cabbage is really expensive. A portion of 26 yuan contains only about 40 slices. The average slice costs 60 cents. Maybe you don’t know how much firewood, rice, oil and salt are expensive, whether you are in a supermarket or a vegetable market. One piece is only about 7 cents, which is equivalent to one baby vegetable, which is only enough to buy a leaf from Haidilao.
宽粉
Haidilao’s wide powder is 24 yuan One serving, exactly 20 sticks, is exactly 1.2 yuan, for northerners, this is the most expensive vermicelli ever.
It can be seen that all kinds of ingredients are added together, and an average bite is about 3 yuan, and then it depends on how much you can eat!