If you eat some noodles and eggs for breakfast, you may be gone. There are a few places that can’t even eat a bowl of noodles. Girls buy coffee and cups of milk tea for more than 10 yuan. Men who have the habit of smoking have more than 10 yuan per pack of cigarettes, but it is a

What can 10 yuan do at the current price? If you eat some noodles and eggs for breakfast, you may be gone. There are a few places that can’t even eat a bowl of noodles. Girls buy coffee and cups of milk tea for more than 10 yuan. Men who have the habit of smoking have more than 10 yuan per pack of cigarettes, but it’s also 10 yuan. But it costs a day to spend in the hands of a handsome Guangdong boy? It sounds like a joke, but he did, but the ending made many onlookers uneasy. Let's take a look at what happened!

When the young man came to the mall, he followed the aunts and grandmas in front of him to choose vegetables. It can be seen that the young man has not much experience in buying vegetables, but he is better at following the right person. As long as he follows these aunts who often buy vegetables, he will definitely find beautiful and handsome dishes! So much so that the aunt felt uncomfortable after following her too tightly, but there was nothing she could do. She had to take an unusual path for a day in order to eat 10 yuan!

Grabbish shopping is officially started now! The first thing I saw was bean sprouts, which were only 68 cents per catty. We may not have any idea just by looking at the numbers, but seeing that half of the plastic bags here are all bean sprouts, it is definitely enough to eat one person. If it were a girl, maybe she wouldn't have finished it.

lettuce 1 yuan88 cents. The young man just took a small piece of rice noodles, followed by 1 small box of rice noodles, and the rice noodles were 1 yuan8 cents. The portion was not too much. It is okay for ordinary people to eat enough. Then a small cup of rice, which is weighed only 9 cents.

With vegetables and staple food, there must be meat. I bought a chicken leg for 2.5 yuan. At present, this chicken leg is the most expensive among all dishes. The remaining eggs are eggs, 6.5 cents per pound of eggs. The young man took 3 without thinking, which was only 2.4 yuan in total. It seems that these dishes are planned.

All the dishes needed in the supermarket have been bought, and it is only 8.4 yuan at a time of checkout! There is still 1.6 yuan before 10 yuan. Of course, I have to go to the market to buy a big steamed bun for breakfast. The total cost is 9.4 yuan, and there is still 60 cents left. I can buy 3 bean sprouts and 1 lettuce.

What made the onlookers uneasy was not only that there was still 60 cents left, but also that he was surprised by the young man's cooking skills so that he said he could live, so he started a live broadcast to teach cooking! With a limited amount of 9.4 yuan, the young man made three meals a day to a level comparable to fast food.

Breakfast is a big steamed bun. Cut it into slices of steamed buns about 1 cm thick while it is hot. Bring a egg apart. Dip the steamed buns into the egg liquid and fry until 2 sides are golden. Isn’t this the crispy outside and tender inside of the kid next door crying? The young man also carefully reminded everyone that you should cut the steamed buns while they are hot, so that they will not be cut apart and cut into pieces. Lunch is even more luxurious chicken chop rice. Seeing this, I finally understand why netizens are not calm!

First, the young man removed the bones of the chicken legs and left the chicken legs meat. After marinating the light soy sauce and marinated the pepper, the chicken legs were fryed, and the lettuce was blanched and boiled, and the extra sauce was poured on it. The chicken chops were covered with rice and it was done. Everyone said that how much does it cost to sell for such a chicken chops? Dinner is much simpler than lunch. I used 2 egg fried rice noodles and used 2 cents of bean sprouts in this dish of fried rice noodles . It was a great deal. It was a good deal when it was a mid-season snack. It was a not cheap rice noodles.

The young man has a good cooking skills and really knows how to live. It is recommended that everyone learn when they have no money, but the premise is that the prices in their location are low enough to make the young man so low-key, luxurious and connotative. Otherwise, even three young men can’t make this 10 yuan meal! What do you think of the young man’s cooking skills? Creation is not easy. If today's content is helpful to everyone, I hope everyone will be proud of their hands and likes, follow and share with their families. The rose will have a fragrance when giving them a rose.