Take the most commonly used pearl milk tea as an example. First, calculate the ingredients, creamer, tea bag, water (ice cube), pearls, and milk tea cup. If the materials are all well-known domestic brands and are considered conscientious materials, of course the taste will be better.
Next is the equipment, including workbenches, water boilers, ice makers, etc. Depending on the size of the area or the reason, it can be done within 20,000 yuan.
House rental depends on your own arrangements. Now if you find a remote place, you must do a good job in online sales. Otherwise, no matter how cheap the rent is, it will be useless.
people, two, second-tier cities, about 5,000 yuan. For
or above, you can convert the cost of each cup based on the estimated average number of cups of milk tea sold in a month or a day, because this is a fixed fee and is diluted according to sales.
Nowadays, milk tea is a little more popular in addition to a certain point, a certain tea and a certain snow. If you make a lower-end, the materials can be cheaper.
If you want to add mango or other bean paste, you can directly calculate it according to the quantity.
So, the material fee is basically around 3-5 yuan, and the price of a cup of milk tea is around 15-25 yuan. Calculate your profit margin based on estimated sales. The best way is to go to the intended location to observe the traffic and whether the crowd drinks milk tea (the proportion of young girls). OK, this is the answer from Lanxin Kitchenware editor. I wonder if it will be helpful to you.